معرفی:
داد و ستد اوراق مالي به لحاظ تاريخي نيازمند حضور داد وستد كنندگان در اماكن خاص و ارتباط رودر روي آنها بوده است. بازار سهام غيربورسي نزدك (NASDAQ) از نخستين بازار هايي بود كه درآن فن آوري، جايگزين داد و ستد فيزيكي شد. بعدها، اغلب بازار هاي بورس دنيا از قبيل بورس لندن، توكيوو فرانكفورت به معاملات الكترونيك روي آوردند. بورس تهران چندی نیست که به معاملات الکترونیک روی آورده است. در حال حاضر این نوع معامله به دو صورت آفلاین و آنلاین توسط  کارگزاران ارائه می گردد.

در ابتدا معامله آفلاین اوراق بهادار (که در ایران به معاملات اینترنتی مشهور است) در بورس تهران رواج یافت. در این نوع معامله پس از امضای قرارداد با کارگزار، مشتری یک کد کاربری و رمز عبور دریافت و از طریق اینترنت و پرتال ویژه ای، سفارش خود را به دست کارگزار می رساند. در ادامه کارگزار سفارش را از طریق معامله گران خود وارد سامانه بورس می نماید.


با ظهور معاملات آنلاین تحول بزرگی در سرعت و کیفیت انجام معامله ایجاد گردید. منظور از"معاملات آنلاین"، دسترسی سریع، آسان و مطمئن سرمایه‌گذاران به سیستم‌های معاملات بازارهای اوراق بهادار است. یعنی ارتباط آنلاین، همیشه و در همه جا وجود دارد، که در آن مشتری شخصاً سفارش خود را از طریق یک کانال ارتباطی الکترونیکی همانند اینترنت، تلفن همراه یا حتی تلفن، از طریق یک نرم افزار واسط به سامانه معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار وارد می کند. شکل 1 و2 نحوه انجام معامله به صورت آفلاین و آنلاین را نمایش می دهد.

 

 

مزایای معاملات آنلاین نسبت به سایر شیوه ها:

1. سرمایه گذار با یکبار مراجعه و ثبت نام، دیگر نیازی به مراجعه یا تماس با کارگزاری جهت انجام فرایند رایج معاملات نخواهد داشت.
2. نقل و انتقال وجوه بدون نیاز به مراجعه به بانک صورت می گیرد و به صورت لحظه ای انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند اطلاعات صورت‌حساب خود را در لحظه مشاهده نمایند.
3. سرمایه گذار در هر مکانی که هست قادر به انجام معاملات خواهد بود و به لحاظ جغرافیایی محدودیتی برای انجام معاملات وجود نخواهد داشت.
4. این سیستم بلافاصله بروزرسانی می¬شود و در مقایسه با سایت های اطلاع رسانی دیگر بروزتر است.
5. سرعت انجام معاملات به شدت افزایش یافته و فاصله زمانی تصمیم به خرید یا فروش، تا انجام معامله به چند ثانیه محدود می شود. سرعت ورود درخواست ها تا حد زیادی به سرعت، دقت، حجم کار معامله گر و ... بستگی داشت.
6. چون تمام كنترل‌هاي لازم قبل از ارسال سفارش به سیستم معاملات انجام مي‌شود، ريسك انجام نشدن معامله در سیستم معاملات، بسيار كم مي‌شود و از آنجاییکه مسئولیت ارسال سفارش با خود مشتریان است،
7. اختلافات احتمالی میان کارگزاری و سرمایه گذار در خصوص زمان و نحوه ورود سفارش حذف ‌می‌شود.

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus