آشنایی با بورس کالای ایران (IME)

 

 

 بورس کالای ایران

 بورس های کالا و ابزارهای نوین مالی مورد استفاده در آنها را می توان آخرین زنجیره از فرآیند گسترش و توسعه بازارها دانست که در پاسخ به نیاز اقتصاد به افزایش شفافیت و اطلاع رسانی ، مدیریت ریسک ناشی از نوسان قیمت ، سازماندهی بازارها در جهت ارتقاء کارایی و به بیان خلاصه کاهش هزینه های مبادله ، ظهور یافته اند.

فعالیت بورس کالا در ایران از شهریور سال 1382 با تاسیس بورس فلزات آغاز شده و با توسعه حوزه فعالیت هم اکنون با نام شرکت بورس کالای ایران محصولات بیش از 90 شرکت داخلی و 40 شرکت خارجی را در بخش کالاهای صنعتی (فلزات و سیمان) ، پتروشیمی ، کشاورزی و قراردادهای آتی کالا پذیرفته و مورد معامله قرار می دهد.

 

مزایای بورس کالا

 معاملات در بورس کالا متشکل و سازمان یافته ، قانونمند ، قابل نظارت ، شفاف ، عادلانه ، رقابتی و کم هزینه است. در بورس امکان پوشش ریسک ، توزیع و انتقال ریسک وجود دارد. در بورس کیفیت  و کمیت کالا و مبلغ معامله و مدت معامله تضمین شده است. کشف قیمت در بورس کالا از طریق حراج حضوری و بصورت شفاف صورت گرفته و با حذف رانت باعث فسادزدایی از بازار معاملات می گردد . پذیرش کالا جهت فروش در بورس کالا منوط به داشتن استاندارد های اجباری برای آن کالا می باشد و از این راه کیفیت کالا در بورس تضمین می گردد. در بورس مبداء کالا مشخص و تضمین شده است. در مقایسه با تشریفات مناقصات و مزایدات سرعت انجام معاملات در بورس بسیار بالاتر بوده و جریان معاملات از امنیت کامل برخوردار است. در صورت بروز اختلاف میان طرفین معامله بورس دارای مراجع اختصاصی بررسی و رسیدگی به دعاوی بوده و سرعت رسیدگی به دعاوی مطرح شده در مقایسه با دادگاه های عادی بالاتراست.

انواع معاملات

نقدی (Spot) :در این نوع معامله خریدار می بایست حداکثر تا 3 روز کاری پس از عقد معامله به تعهدات خود عمل نموده و قراداد را تسویه نماید. فروشنده نیز موظف است حداکثر تا 3 روز کاری پس از تسویه قرارداد کالای مورد معامله را آماده تحویل به خریدار نماید. درصورتیکه هر یک از طرفین از تعهدات خود نکول نمایند ، با هدف جبران خسارت طرف مقابل ، برابر مقررات و آئین نامه های بورس مشمول پرداخت جرائم مربوطه خواهند شد.

سلف (Forward) :قراردادی است که برای خرید یا فروش یک کالا و تحویل آن در زمان مشخص در آینده و با قیمت معین منعقد می شود و تمام بهای آن هنگام معامله بصورت نقدی و یا اعتباراسنادی پرداخت می شود.

نسیه (Credit):  قراردادی است که کالا توسط فروشنده بصورت فوری تحویل شده و بهای آن در تاریخ سررسید در آینده توسط خریدار پرداخت می شود.

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus