اوراق گواهی سپرده کالایی

 

گواهی سپرده کالایی

گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد. دستورالعمل اجرایی معاملات گواهی سپرده کالایی به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است.

 

برخی کارکردهای گواهی سپرده کالایی

ابزار معاملاتی: این اوراق به دلیل استاندارد بودن و اخذ مجوزهای مورد نیاز و نیز ورقه بهادار بودن، قابلیت معاملات پیوسته در انواع بازارها را دارا می باشند.

ابزار تأمین مالی: به دلیل ماهیت اوراق بهادار بودن گواهی سپرده کالایی، این امکان وجود دارد که با توثیق آن نزد یک بانک یا موسسه مالی و اعتباری (تعیین شده توسط بورس) نسبت به اخذ تسهیلات به پشتوانه آن اقدام نمود.

ابزار تحویل در قراردادهای آتی: دارندگان موقعیت تعهدی فروش در بازار قراردادهای آتی در صورتی که تا سررسید قرارداد اقدام به بستن موقعیت تعهدی خود ننمایند، ملزم به تحویل کالا به خریدار می باشند.

 

ویژگی های کالاهای مناسب برای راه اندازی گواهی سپرده کالایی:

استاندارد پذیری کالا؛ کالاهای غیر استاندارد و با قابلیت تغییر کیفیت طی زمان، فاقد این خصوصیت می باشند.

قابلیت ماندگاری کالا برای یک دوره زمانی قابل قبول؛ امکان راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالاهای با طول دوره نگهداری پایین وجود ندارد.

عدم وجود مازاد تقاضا برای کالا؛ چنان چه کالایی بازاری با مازاد تقاضا داشته باشند، انگیزه ای برای توقف آن در انبار و نگهداری آن وجود ندارد.

قابلیت تفکیک کالا به محموله های استاندارد؛ در صورتی که کالایی قابلیت تفکیک نداشته باشد و صرفاً برای فروش به صورت یکجا باشد، راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی آن امکان پذیر نخواهد بود.

 

نحوه صدور و ایجاد گواهی سپرده کالایی

 


 

 

فرآیند عرضه محصول از طریق گواهی سپرده کالایی

 

 


 

 

فرآیند خرید گواهی سپرده کالایی

 


 

فرآیند توثیق گواهی سپرده کالایی


 

 

گواهی سپرده سکه طلا

اگر فردي تصميم به خريد سكه در اين قالب بگيرد، در صورت داشتن كد بورس (سهام) مي تواند نسبت به خريد سكه بهار آزادي در بورس اقدام كند. خزانه بانك رفاه كارگران نسبت به نگهداري سكه هاي خريداري شده تا زماني كه خريدار قصد تحويل گرفتن سكه را داشته باشد، اقدام مي نمايد. از فرداي روز معامله، سكه توسط دارنده گواهي قابل دريافت مي باشد.

دارنده سكه طلاي بهار آزادي مي تواند سكه ها را به خزانه بانك رفاه تحويل داده و پس از اصالت سنجي سكه توسط خزانه بانك، يك قبض دريافت می نماید. فرداي تحويل، اين قبض تبديل به گواهي سپرده بانام، به نام دارنده سكه شده و در بورس قابل معامله مي باشد. دارنده گواهي، به فاصله يك روز از درخواست، مي تواند سكه خود را از خزانه بانك تحويل بگيرد. هزينه اصالت سنجي براي آورنده سكه 500 تومان به ازاي هر سكه، و هزينه نگهداري روزانه 5 تومان براي هر سكه است.

 

يك سکه تمام بهار آزادي به عنوان دارایی پایه معاملات گواهی سپرده کالایی دارای مشخصات زیر است:

عيار طلا: 900 در هزار؛

وزن سكّه: 8/133 گرم؛

قطر سكّه: 22 ميليمتر؛

يك روي سكّه مزين به تصوير حضرت امام (قدس سره) و قيد سال ضرب 1386 در ذيل تصوير؛

يك روي سكّه تصوير بارگاه حضرت امام رضا عليه السلام و قيد عبارت "بانك مركزي جمهوري اسلامي ایران" در بالاي تصوير و عبارت "بهار آزادي" در پايين تصوير.

 

فرآيند انجام معاملات و تسويه و تحويل سکه:

براي كليه خريداران و فروشندگان: اخذ كد بورسي اوراق بهادار الزامی می باشد

براي خريداران:

واريز وجه خريد به حساب كارگزاري؛ تكميل درخواست خريد در كارگزاري ؛ انجام خريد سكه معامله توسط كارگزاري

براي فروشندگان (دارنده سكه به صورت فيزيكي) :

تحويل سكه به خزانه بانك رفاه (همراه با مدارك شناسايي)؛ دريافت قبض انبار ؛ (روز كاري بعد:) مراجعه به كارگزاري و تكميل درخواست فروش؛ انجام فروش توسط كارگزاري، واريز وجه فروش به حساب فروشنده يك روز كاري بعد از فروش.

 

ساعات مراجعه به خزانه بانك براي تحويل دادن و گرفتن سكه، از 8صبح تا 16 مي باشد اما سكه هايي كه پس از ساعت 12 روز به خزانه بانك تحويل داده مي شوند، پس از 2 روز كاري تبديل به گواهي سپرده كالايي قابل معامله مي شوند.

ساعات معاملات از 8:30 تا 9 در مرحله سفارش گيري (پيش گشايش) و از ساعت 9 تا 15:30 به صورت مستمر مي باشد .

(به دلايل فني، براي خريد يك عدد سكه 10 سفارش وارد مي گردد (مثلا براي معامله سكه در قيمت 1.100.000 تومان، تعداد 10 سفارش 110هزار توماني در سامانه مشاهده مي شود)

كارمزدهاي معاملات گواهي سپرده سکه براي خريدار به ميزان 0.00262 ارزش معامله و براي فروشنده به ميزان 0.00278 از ارزش معامله است. به عنوان مثال براي معامله هر سكه تمام بهار آزادي به ارزش 1.100.000تومان، كارمزد طرف خريدار 2.882 تومان وكارمزد طرف فروشنده 3.580 تومان خواهد بود. در معاملات كلان (بالاي چند صد ميليارد تومان) براي كارمزدها سقف تعريف شده است.

 

 

 


 

 


 

 

 

 


 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus